Меню сайту
Фотогалерея
Розказати друзям
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мої статті

Гора Парашка

Гора Парашка (Параска) - найвища вершина Сколівських Бескидів. Розміщена вона на відстані 10 кілометрів на захід від міста Сколе(Львівська область). Висота гори становить 1268,5 метрів над рівнем моря.  В ясну погоду її далеко видно з прикарпатських рівнин на відстані від 40 кілометрів, а панорами з вершини гори завжди є предметом захоплення туристів та фотографів. З Параски добре видно інші вершини Сколівських Бескидів, а також села: Коростів, Крушельниця, Корчин, Верхнє і Нижнє  Синевицько. На хребті також знаходяться інші менші вершини: г.Тимкін Верх, г.Зелена, г.Оброслий Верх, г.Корчанка, г.Марковце

      Від самого Сколього до Парашки тягнеться однойменний хребет, по якому помічений відомий 13-й туристичний маршрут. Біля вершини та на хребті Парашки ростуть чорниця та брусниця. Ці ягоди можна збирати до самих заморозків. Схили хребта вкриті хвойними лісами (ялина та ялиця). Також в деяких місцях є букові та березові лісисті зони. Трав’яний покрив на хребті є дуже різноманітний з багатьма рідкісними рослинами, більшість з яких занесені до Червоної книги України.

На східному схилі гори Парашка, через який проходить 13-й маршрут, знаходиться пам'ятний камінь, який пов’язаний злегендою про дочку князя Святослава Парасковію. На цьому монументі написано:

«1015 р. Загинула і похована дочка деревлянського кн. Святослава, Парасковія і цю гору названо «Параска»».

Туристи часто зупиняються відпочити на цьому монументному камені і при цьому не помічають надпису.

Є три версії походження назви гори. Всі ці назви пов'язані з вбивствами.

За першою версією назва походить від Святославої дочки Парашки, яка втікала в гори від князя Ярополка, який воював з своїм братом. В цей час Святослав з своїм військом втікав від Ярополка у Карпатські гори. Але погоня його наздогнала поблизу поселення, на місці якого зараз є місто Сколе. Князь Святослав наказав своїй дочці не йти разом з ним у долину ріки Опір, де мала відбутися битва, а перечекати безпечному місці. Парашка пішла з частиною війська на хребет до гори, яка зараз називається Парашкою. Після перемоги над Святославовим військомрозлючені Ярополкові воїни наздогнали й Парашку і стяли їй голову. З того часу ця гора називався Парашкою. 

Існує також інша версія походження назви гори, яка походить від переказів стародавніх людей. Люди розповідали, що жила якась жінка Параска, яка на Великдень вигнала в гори пасти воли. Вона взяла із собою куделю для прядіння. Вона почала прясти, що було гріхом (і сьогодні теж) на Великдень. За цей великий гріх вона скам'яніла разом з  волами. З того часу гору називають Парашкою.

Третя версія пов'язана з нападом монгольських татар на людей, які жили в цій місцевості. Люди не сподівалися нападу, та й почали хаотично втікати в різні місця. Один татарин сподобав собі дуже файну дівчину і захотів взяти її в полон. Але вона  почала втікати в гори. Татарин наздогнав знесилену дівчину на горі і відтяв мечем голову. Місцеві люди пізніше дізналися про її страшну смерть і назвали на цю гору Парашкою.

    З південного схилу Парашки беруть початок дрібні потоки Сегольний, Прикордонний та Червоний. Ці потоки впадають в річку Бутивля, яка протікає через село Коростів та впадає в річку Опір. З північного схилу гори беруть початок річки Крушельниця, Росоха, Велика Ріка та Мала Ріка, які впадають у річку Стрий. На Великій Річці є відомий Водоспад Гуркало.

Категорія: Мої статті | Додав: Карпати-Оріяна (22.03.2011)
Переглядів: 2520 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Природа Сколе
limousine.at.ua
Copyright MyCorp © 2020  +38(067)9342414